SLOVENYA

  1. Araba gezisi güzergahı.
  2. 3-5-7-9 günlük gezi destinasyonları tavsiyesi.
  3.  Fotoğrafçılar için tavsiyeler.
  4. Bunları yapmadan gelmeyin.
  5. capture_planet Slovenya fotoğraf galerisi.

Slovenya küçük ama çok güzel bir ülke. Bu hastalık yapan tanım, tüm gezimde ağzıma takılıp durdu çünkü gerçekten de küçük ama çok güzel bir ülke 🙂 İstanbul’un bi yerinden diğer yerine gitme süresinde fark etmeden ülke sınırlarını çoktan terk edebilirsiniz. Genelde uzun mesafesi 1-1.5 saat olan Slovenya’nın, bir delilik yapıp bi ucundan diğer ucuna giderseniz tam 2.5 saat araba kullanmanız gerekebilir.

DESTINASYONLAR

Ljubljana, Bled, Bohinj, Triglav Parkı, Koper, Piran, Trieste :), Maribor, Ptuj, Üzüm bağları kısmı.

LJUBLJANA

  • Şehir fotosu

Başkent Ljubljana Slovenya gibi küçük ve şirin, derli toplu bir şehir. Bütün şehri yarım günde yürüyerek bitirmek mümkün. Ben başkent kontenjanı ile 2 gün ayırmıştım. Planım ilk gün şehri gezmek, 2. gün şehrin hemen göbeğinde ki tepede yer alan Ljubljana Kalesine çıkmaktı. Daha ilk gün öğlen olmadan şehri gezip birde 2 defa kaleye (YÜRÜYEREK) çıkınca 2 gün ayırmanın hata olduğunu fark ettim.

Lübyana’da yarım gün gezi ve şehrin adını aldığı Lyublianika nehrinin kenarında bulunan cafelerde bişiler atıştırıp şehrin tadını çıkarmak bu tatlı şehirden güzel anılar ile ayrılmanız için yeterli. Ben şahsen Couchsurfing arkadaşım Maruşa ile bir pizza alıp nehir kenarında yere oturup sohbet ederek şehrin keyfini çıkarmıştım.

  • FOTO

BLED

Bled Ljubljana arası 53km yani 35-40dk içinde B